דילוג לתוכן העיקרי

ספר | יוסף - סיפורם של חלומות

סיפורם של חלומות
מסע פרשני סוער של אחת
מפסגות הספרות העולמיות

סיפורו של יוסף הוא דרמה אנושית עמוקה וקורעת לב העוסקת בחלומות סוערים ושוזרת יחדיו היבטים פסיכולוגיים, מתחים משפחתיים, קונפליקטים מוסריים ושאלות תיאולוגיות. כבר בהתחלה יוסף נחשף כחולם חלומות, אך בהמשך מתברר שהוא גם בקי בפתרון חלומות ויש בכוחו אף לבחור את פתרונם. החלומות מלווים את העלילה עד לאפיזודות החותמות את הסיפור כולו, שרק בהן מתממש פתרונם הסופי. לעתים נדמה שהחלומות משמשים כמעין גיבור סמוי של הסיפור, לצד הדמויות הפועלות בו.

בכל אחד מן התחומים האלו סיפור יוסף ניצב בקידמת הבימה המקראית...סיפור יוסף הוא גם דרמה אנושית עמוקה ונוגעת ללב, אך  לא פחות מכך, יש בו עמדות תיאולוגיות עדינות ומורכבות, במיוחד בכל הקשור ליחס לפעולת אדם לצד השגחה אלוהית וגזירת שמיים. בהקשרים אלו, סיפורנו הוא דגל לאופן שבו המקרא מטפל בסוגיות אלו. שנים רבות ניצבים קוראים בהשתאות נוכח סיפור עז רושם זה. (מתוך  'פתח דבר' לספר)

יוסף – סיפורם של חלומות מבקש להצטרף למסע הפרשני הסוער של אחת מפסגות הספרות העולמיות ולעמוד על סוד קסמו של סיפור יוסף, אחיו וחלומותיו. הספר מתחקה אחר האופן שבו המקרא מטפל בסוגיות משפחתיות, מוסריות ותיאולוגיות, שבסיפור זה מגיעות לשיאן. בסיפורו הייחודי של יוסף נחתם ספר בראשית כולו, ועמו גם ארבעת הכרכים בסדרת נועם שהוקדשו לניתוח החומש הראשון. להזמנות >>

פרופ' יונתן גרוסמן, בוגר מחזור כ"א וממורי האתר, הוא ראש המחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן ומרצה במכללת הרצוג. בין ספריו הקודמים: "בראשית – סיפורן של התחלות", "אברהם – סיפורו של מסע", "יעקב – סיפורה של משפחה", "גלוי ומוצפן – על כמה מדרכי העיצוב של הסיפור המקראי", "רות – גשרים וגבולות", "אסתר – מגילת סתרים" ו"תורת הקורבנות – מחוות של בשר ורוח".

תא שמע – נודה לכם אם תשלחו משוב על שיעור זה (המלצות, הערות ושאלות)